www.ajvg.com
»» VirtualBox bevezetés »» VirtualBox letöltése és telepítése » VirtualBox berendezése «
A VirtualBox szoftver berendezése
Az itt bemutatott példa UBUNTU 10.04.1 "Lucid Lynx" oprendszeren és az Oracle VirtualBox v.4.0.0 változatával készült. A Linux-os VirtualBox Extension Pack nem telepíthető bármilyen Linux rendszerre, úgy, hogy nem minden kliensrendszer így bővíthető.
A telepítés után rendelkezésünkre áll a VirtualBox kezelőfelülete. A következőkben a VirtualBox bináris terjesztésére vonatkozom, az OSE verzió azonban általában hasonlóan viselkedik. Egy berendezett virtuális géppel a VirtualBox például igy néz ki:
A VirtualBox kezelőfelülete A Machine->New és a Machine->Settings menüpontok segítségével létrehozhatunk új virtuális gépeket. A kezelőfelület különböző ablakaiban meghatározzuk a gépek főbb tulajdonságait.
Fontos tudni, hogy Linux rendszeren még némi kézi munkára van szükség, mielőtt a VirtualBox teljeskörű működésre volna képes. Az alábbiakban felvázolom az alapvető lépéseket. Tegyük fel, hogy frissen telepített VirtualBox szoftverünk van, amire éppen felraktunk egy Linux-os vendéget. Hogy kliens rendszerünkkel értelmesen tudjunk dolgozni a következő tulajdonságokra van szükség:
- USB
Az USB eszközök használata berendezése a host rendszeren (vendéglátó gép) zajlik és a VirtualBox új változatában a bővítések telepítésével történik, ahogyan az előző oldalon megmutattam.
- Shared Folders
A közös mappák (Shared Folders, azaz mappák melyekhez úgy a kiszolgálógépről mint a kliensgépről lehet hozzáférni) berendezése főleg a guest rendszeren (vendég, azaz virtuális gép) történik:
Beindítjuk a virtual gépet (itt UBUNTU 10 oprendszerrel) és a kezelőfelület menüjéből kiválasztjuk az Install Guest Additions parancsot...
Újraindítunk (de annélkül is lehet megkeresni ezen mappát), konzolt nyitunk (Applications/Accessories/Terminal) és itt a következő parancsokat futtatjuk: sudo -s
apt-get update
apt-get install build-essential
cd /media/VGOXADDITIONS_4.0.0.69151
sh ./VBoxLinuxAdditions.run
FIGYELEM:
A VBoxLinuxAdditions.run program minden további előkészítés nélkül is legyártódik, de akkor un. non kernel modulok telepítését végzi, amivel nekem nem sikerült közös mappákat létrehozni, viszont a build-essential csomag telepítése utan a kernel modulok elérhetővé válnak, így a továbbiakban minden rendesen működik.
A konzobeli telepítés, aminek eredménye itt látszik, után...
...a System/Administration/Users and Groups kiválasztás után megjelent User Settings ablakban rákattintunk a Manage Groups gombra, majd a Groups settings ablakban megkeressük a vboxsf csoportot melynek tulajdonságait (Properties) úgy beállítjuk,...
...hogy a rendszer felhasználója (ez esetben x) a vboxsf csoport tagja (Group Member) legyen. Most lezárjuk a viruális gépet és visszatérünk...
...a VirtualBox kezelőfelületébe, ahol most berendezzük a közös mappákat...
...melyeket újraindítás után a /media/sf_mappanév/ mappában fogjuk majd megtalálni.
Linux vendégrendszert a megosztott mappák tulajdonságával csak külön mount művelettel lehet ellátni, a VirtualBox gépmegszabása hangolásában megadott forrásmappa egyedül nem elég, hanem a vendégrendszeren még a következő lépéseket kell végrehajtani (root-ként): Először kiválasztunk vagy létsítünk egy mappát amelyik majd tartalmazni fogja a megosztott mappákat, más szóval létrehozunk azt amit hivatalosan mountpoint-nak nevezünk. Azután nevet képezünk amivel majd megnevezhetjük a host gép beköttött mappáját a guest rendszeren, ez volna az un. share name. Így előkészülve ismert módon mountolhatunk. Íme egy példa:
mkdir /mnt/shared
mount -t vboxsf ShareName /mnt/shared
- Hálózat
Egy kliensgép hálózati alaphangolása a VirtualBox kezelőfelületében történik:
Virtuális gépek meghatározásakor több hálózati kapcsolásmódból választhatunk:
- Not attached (Nincsen hálózat)
- NAT (Network Adress Translation, csatlakozás álcázott IP címmel, a kiszolgálógép illetve LAN nem férhet hozzá a kliens géphez)
- Bridged Adapter (Csatlakozás a vendég és a kiszolgálógép valamint egy LAN hálózat között)
- Internal Network (Csatlakozás virtuális gépek között)
- Host Interface (Csatlakozás a kiszolgálógéen berendezet interface-n keresztül, a kiszolgálógép hozzáférhet vendéghez)
A VirtualBox vendég legcélszerűbb hálózati csatlakozása a NAT tipusú csatlakozás, ami az alapértelmezett beállításokban már kulcsrakészen megvan.
Azon belül a VirtualBox egy DHCP (Domain Host Configuration Protokol) szolgáltatót bocsát rendelkezésre és a vendég eléggé elszigtelt hálózaton helyezkedik el. A NAT csatlakozás általában a telepítéskor alapértelmezett beállításokat eredményez. Ha a vendégrendszer telepítője ezeket nem tudta beállítani, akkor a hálózatot a következő jellemzőkkel kézileg kell létrehozni :
- Címkiosztás: 'enable roaming mode' (vagy DHCP; a lista többi értékeit a DHCP Server fogja majd behangolni)
- NAT hálózat 10.0.2.0
- vendég címe 10.0.2.15
- DNS szolgáltató 10.0.2.3
A VirtualBox NAT szolgáltatása biztonsági okokból kifolyólag nem enged meg minden hálózati szolgáltatást, így pl. a ping parancs nem működik mert nincsen ICMP (Internet Control Message Protocol) támogatás, tehát nem tudjuk elküldeni a ping ICMP Echo Request csomagját.
»» VirtualBox bevezetés »» VirtualBox letöltése és telepítése » VirtualBox berendezése «
Text, programming and graphics
Copyright © 2008-2011 by Andreas-Josef v. Gencsy
Last Review: Feb-21-2011